Завантаження.....

Кератоконус

Тетяна Олексіївна Гаврилишин

08.05.2017

#

Кератоконус - хронічне прогресуюче захворювання , що призводить до витончення рогівки ,яка набуває конічної форми .Відбувається це в результаті ослаблення зв'язку між її серединними шарами. У результаті рогівка під дією внутрішньоочного тиску деформується, розвивається астигматизм і короткозорість, зір погіршується. Захворювання є найбільш поширеною формою дистрофії рогівки.

Діагноз зазвичай ставиться в юності, а найбільш важка стадія перебігу хвороби досягає до двадцяти або тридцяти років. Деформація рогівки починає проявлятися клінічно після пубертатного віку, частота захворювання оцінюється як 1-2 на 10000 населення, частіше зустрічається серед південних народів.

До теперішнього часу кератоконус залишається малодослідженим, неясні причини його виникнення, також не є можливим і прогнозувати хід хвороби після постановки діагнозу.

Основні симптоми:
Хвороба починає проявлятися тим, що людина помічає невелику розмитість обрисів предметів . Зображення предметів на початку хвороби двояться, потім кількість «фальшивих» зображень зростає, цей класичний симптом кератоконуса називається «монокулярна поліопія» і найбільш помітний при спогляданні світлих об'єктів на чорному тлі. Ця послідовність не змінюється з кожним днем, але в міру прогресування хвороби поступово приймає нові форми. Також пацієнти часто відзначають розмазування і нерівність контурів джерел світла. Через стоншування рогівки на останніх стадіях хвороби, ці розмазані обриси можуть пульсувати в такт ударам серця.

Симптоми кератоконуса на ранніх стадіях часто не дозволяють відрізнити його від інших дефектів рефракції.(короткозорості та астигматизму) .У міру розвитку хвороби зір погіршується, іноді досить швидко. Пацієнти при кератоконусі скаржаться на необхідність частої зміни оптичної сили окулярів і появу непереносимості м'яких контактних лінз.
При подальшому розвитку кератоконуса астигматизм підсилюється і корекція зору стає неможливою. Незалежно від дистанції, гострота зору стає незадовільною, нічний зір при цьому набагато слабкіший денного. Іноді одне око бачить набагато гірше від іншого. На пізніх стадіях може розвинутися світлобоязнь, відчуття постійного стомлення очей з-за необхідності жмуритися, свербіж в очах. При цьому біль виникає рідко.

Клінічні ознаки і постановка діагнозу Офтальмолог або окуліст зазвичай приступає до діагностики без використання спеціальних інструментів. Він розмовляє з пацієнтом, звертаючи увагу на основні скарги і суб'єктивні симптоми порушення зору, можливі травми або захворювання, здатні пошкодити око, і сімейну історію очних хвороб.

Потім використовується таблиця перевірки зору. Іноді на припущення про можливісит кератоконуса наводять результати аналізу локальної кривизни рогівки за допомогою ручного кератоскопа, або «диска Плацідо», (проектування на рогівку ряду концентричних кіл, можливий зоровий аналіз її кривизни). У важких випадках, кривизна рогівки перевищує вимірювальні можливості приладу.
Ще одну ознаку може дати скіаскопія, при якій лікар направляє промінь світла на райдужну оболонку пацієнта, і стежить за відображенням, зміщуючи промінь. Кератоконус і деякі інші хвороби створюють при цьому так званий «ефект ножиць», коли дві відображені смуги світла рухаються один до одного і назад, неначе зубці ножиць.

При підозрі на кератоконус лікар проводить огляд рогівки за допомогою щілинної лампи. Якщо хвороба вже достатньо розвинулася, такий огляд дозволяє відразу поставити діагноз, не вдаючись до специфічних тестів.Однією з ознак є так зване «кільце Флейшнера», що зустрічається приблизно у половини пацієнтів з кератоконусом. Це кільце має колір в діапазоні від жовто-коричневого до оливково-зеленого, і складається з відкладень оксиду заліза - гемосидерину - в епітелії рогівки.

У половині випадків можна спостерігати також смуги Фогта - тонкі лінії розтягування на поверхні рогівки. Смуги зникають при легкому натисканні на повіки. Коли конус сильно розвинений, можна спостерігати «ознаку Мюнсена» - V-подібну виїмку, створювану рогівкою на поверхні нижньої повіки тоді, коли пацієнт дивиться вниз.Ознака Мюнсена є класичною ознакою, але до моменту його появи кератоконус звичайно вже знаходиться на розвиненій стадії, і в даний час ознака рідко використовують для діагностики.

Більш точну діагностику забезпечує топографія рогівки, при якій проектованого на рогівку спеціальним апаратом малюнок аналізується комп'ютером для розрахунку топології її поверхні.
Топографічна карта відображає всі нерівності та рубці рогівки, а при кератоконусі чітко видно характерне посилення кривизни, зазвичай розташоване нижче центральної лінії. Це особливо важливо для ранньої діагностики рогівки, коли інші ознаки ще не проявилися.Порівнюючи кілька топографічних знімків, можна оцінити характер і швидкість деформації рогівки.

Коли наявність кератоконуса встановлено, його тяжкість оцінюється за кількома критеріями:
1. Ступінь найбільшої кривизни - варіює від слабкої (менше 45 діоптрій) до середньої (до 52 діоптрій) та важкої (більше 52 діоптрій.)
2. Морфологія конуса: точковий конус (малого розміру - близько 5 мм в діаметрі, розташований приблизно по центру), овальний конус (більшого розміру, розташований нижче за центр і провисає), або глобус (порушено більше 75% рогівки).
3. Витончення рогівки - від слабкого (рогівка товща 506 нм.) До просунутого (рогівка тонше 446 нм)

Останнім часом, завдяки появі нових технологій дослідження рогівки, кератоконус діагностується частіше. Сучасні методи дослідження рогівки дозволяють одержувати повну топографічну карту передньої і задньої поверхні рогівки (що особливо важливо, тому що первісні зміни проявляються саме на задній поверхні), її товщини в будь-якій точці з точністю до 1 мікрона!! Сьогодні такий прилад є і в Україні.
Це оптичний топограф ORBISCAN американської компанії Bausch & Lomb. Він дозволяє не тільки точно встановити діагноз кератоконуса, а й контролювати найменші зміни в стані рогівки.

До теперішнього часу єдиним методом лікування кератоконуса була пересадка рогівки, що проводиться при виражених стадіях захворювання. Сьогодні з'явилася можливість терапевтичного лікування кератоконуса. Новий метод отримав назву перехресного зв'язування рогівкового колагену за допомогою рибофлавіну (Corneal Collagen Crosslinking with Riboflavin - CCC-R - крос-лінкінга або ультрафіолетове зрощення (UltraViolet - Crosslinking - UV-X) за допомогою лампи Зайлера. В Україні вперше методика крос-лінкінга була застосована в медичному центрі АІЛАЗ у 2007 році.

З появою цієї методики з'явилася можливість лікування кератоконуса в ранніх стадіях. Безумовно, це знизить кількість пересадок рогівки з приводу кератоконуса і збереже працездатність активного молодого населення.

Інші новини