Завантаження.....

Травми органу зору у дітей

Надія Іванівна Гаврилишин

10.05.2017

#

Древня народна мудрість говорить «Людина бачить щастя , коли втрачає його.» Уявіть собі світ де панує вічна пітьма, з якої до Вас доходять окремі запахи і звуки. Світ, де нема сходу сонця, посмішок друзів і теплих поглядів рідних. Достатньо прожити один день з чорною пов’язкою на очах, щоб зрозуміти «Людина бачить, і це вже велике щастя».

Зорова інформація найбільш достовірна і має для людини першочергове значення.

Із всіх органів чуття людини найбільш важливим безперечно є орган зору. Через нього люди отримують більше 80% всієї зовнішньої інформації, діапазон якої безмежний – від космічних далей до мікросвіту Справедливо говорять, що ліпше один раз побачити ніж сто разів почути.

Зір - це головний засіб і обов’язкова умова майже всіх видів людської діяльності. Орган зору має складну будову і складається з високо диференційованих і надто чутливих до різноманітного роду пошкоджень (травм ) тканин. Дрібна травма, не чуттєва для інших органів і ділянок людського тіла, для ока може бути серйозною і навіть фатальною. Пошкодження очей є однією з найбільш частих причин сліпоти в дитячому віці, складає близько 10 % дитячої очної патології.
Небезпечні і важкі пошкодження очей у дітей здійснюються гострими колючими і ріжучими предметами (скло, ножиці, обрізки металу, цвях …).Нерідко діти травмують око тупими предметами (палка, камінь, гілка дерева, нагайка, шайба …).Частими поранення трапляється при пострілі з рогаток, луків. Значно збільшилась частота вибухових поранень очей (петарди, салюти…)


Пошкодження органу зору частіше зустрічаються в шкільному віці. Хлопчики складають 85%, дівчата 15% серед хворих. Слід відмітити «сезонність» дитячої очної травми. Вона зустрічається в основному в літній (головним чином канікулярний) час. В інші періоди реєструються значно рідше, підвищується в зимові та осінні канікули. Підкреслюю, що очний дитячий травматизм зв’язаний з поганою організацією відпочинку дітей і при відсутності догляду дорослих за ними. Важливе місце серед травм очей посідають опіки. Опіки очей спостерігаються в побуті і є результатом прямої дії на тканини ока різноманітних хімічних речовин, високої температури, променевої енергії. Хімічні опіки можуть бути викликані кислотами (оцтова, соляна …), лугами (аміак, каустична сода ...), аніліновими барвниками (фарбами, хімічним олівцем), клеєм, лікарськими засобами, які помилково закапують в око. Термічні опіки виникають внаслідок попадання в око гарячого жиру, кип’яченої води, пари.

При наданні першої допомоги необхідно промити око великою кількістю води і негайно доправити дитину в найближчий медичний заклад. Результати і наслідки травми ока залежать від цілого ряду факторів. Перш за все має значення характер травми, а також час надання кваліфікованої офтальмологічної допомоги. В кожному випадку пошкодження ока хворого слід негайно направити до лікаря, краще всього офтальмолога. Тільки офтальмолог може правильно оцінити важкість і ступінь пошкодження та призначити відповідне лікування. Висококваліфіковану допомогу Вашій дитині нададуть в очному відділенні ОДКЛ.

Чи можна попередити травму ока? Зрозуміло, що не завжди. В нашому житті завжди присутня можливість нещасного випадку. Однак твердженню «чому бути того не минути», повинно бути протиставлення «береженого Бог береже».

Перша допомога при травмах ока. При опіку хімічною речовиною необхідно якомога швидше промити око протягом 10-15хв проточною чистою водою. Якщо ж не дивлячись на масивне промивання на слизовій оболонці або рогівці залишились тверді кусочки хімічного середника їх необхідно швидко видалити за допомогою ватного тампону. Після промивання дитину необхідно терміново доставити до лікаря офтальмолога. Пов’язка накладається вільно для того щоб не порушувався відтік сльози. При термічному опіку ока необхідно закапати в нього дизинфікуючі краплі (альбуцид, інші…)закласти мазь з антибіотиком (тетрациклінова…)накласти чисту недавлячу пов’язку і доставити дитину до лікаря.

У всіх випадках опіків величезне значення має швидкість і правильне надання першої допомоги, що може врятувати потерпілого від часткової або повної втрати зору. При попаданні в око дрібного стороннього тіла слід зняти його ватною паличкою і промити око. Якщо за допомогою таких заходів видалити стороннє тіло не вдасться необхідно звернутися за медичною допомогою. При пораненні ока твердими предмета слід накласти чисту захисну пов’язку і невідкладно відправити хворого до лікаря. При пораненні повік необхідно краї рани обробити 3% розчином перекису водню, накласти тугу пов’язку і доправити до лікаря.

Профілактика травм ока у дітей. Батьки повинні знати і пам’ятати про небезпеку дитячих очних травм, постійно застерігати їх від ігор і дій, пов’язаних з підвищеним ризиком поранення ока.
Діти не повинні гратися гострими, колючими і ріжучими предметами. Особливо неприпустимо щоб ці предмети потрапили в руки маленьким дітям.
Хімічні речовини слід зберігати в місцях недоступних для дітей. Вдома, в школі, дошкільних дитячих закладах потрібно пояснювати дітям наскільки небезпечним є поводження з вибуховими предметами і легко займистими речовинами.

Кожен випадок поранення ока слід розглядати як надзвичайну ситуацію в дитячому колективі. Медичні працівники, педагоги, батьки повинні загострювати увагу на кожному випадку травми, аналізувати її причини і на «живому» прикладі показувати наслідок таких травм.

Інші новини